Ana SayfaHizmetlerimizReferanslarımızMontajİletişim
PARATONER FİYATLARI
EKBER PARATONER
Hizmetlerimiz

 

UYGULAMASINI YAPTIĞIMIZ İŞLER :
•Paratoner Tesisatları •Radyoaktif Paratoner Demontajı •Faraday Kafesi, •Yakalama Uçu Tesisatı •Ani Aşırı Gerilim Koruma Ürünleri Montajı •Topraklama Sistemi Tesisatları
 

Kafes Yöntemi:
    Faraday Kafesi  Yöntemi ile korunmak için, korunacak bina bütün tali kısımları ile birlikte binanın en yüksek yerlerinden toprağa kadar sürekli ve kesintisiz iletken bir yol teşkil edecek şekilde sarılacaktır.Yatay bağlantılarla tamamlanan iletkenlerin oluşturduğu birçok yakalama ucuna sahip bu kafes, A ve B tip olarak tesis edilmiş bir topraklama sistemine bağlanacaktır. 
Yıldırımdan korunma tesisatları yıldırım risk raporuna göre hazırlanacak projeye uygun şekilde tesis edilecek, hazırlanacak yıldırım risk raporu için koruma düzeyi Tablo 1 esas alınarak belirlenecektir.  Faraday kafesi sistemi ;  yakalama uçları iniş iletkenleri ve topraklama sisteminden meydana gelmektedir. Franklin çubuğu ve Faraday kafesi uygulaması için, koruma düzeylerinde bu tesisatlara karşı gelen kriterlere uygun olacaktır.
Franklin çubuğu veya yakalama ucu sistemleri olarak bilinen bu yöntem basit bir metal uç, iniş iletkeni ve topraklama bölümlerinden oluşan bir yıldırımdan korunma yöntemidir.
Genelde kule tarzı yerlerin yıldırımdan korunmasında kullanılan yöntemde sabit bir koruma açısı ile belirlenen bir alan korunabilmektedir.

Yakalama Ucu Yönteminin Uygulama Yerleri:
•  küçük tabanlı kule tarzı yapılar  uygulama yerleri
•  cami minaresi , deniz feneri, nöbetci kulübesi v.b.
•  faraday kafesli yapılarda özel nokta koruması
•  baca çıkıntıları, özellikle düz çatılardaki cihazlar, asansör kulelerierinden oluşan bir yıldırımdan korunma yöntemidir.

   Gergi Teli Yöntemi :
  Gergi teli ile yıldırımdan korunma yöntemi binanın iki veya daha fazla tarafından dikilen direklerin arasına binayı koruma içerisine alacak yükseklikten gergi teli bağlanması ile oluşur. Direkler , gergi teli ve direklerin topraklaması arasında elektriksel süreklilik sağlamalı ve gergi teli yıldırım akımını taşıyabilecek kesitte olmalıdır ( min. 50 mm2). Yüksek binalarda uygulama zorluğu ve görsel olarak bina üzerinde çirkin bir görüntü oluşturduğundan tercih edilmemektedir.

1.Piezoelektrik Kristalli Franklin France Aktif Paratoneri:
   Franklin France aktif paratoneri birçok yönden üstündür. Piezoelektrik kristal, tabiatta doğal olarak bulunan bazı madenlerden üretilirler. Bu nedenle de yıldırım deşarjlarından etkilenmezler ve dolayısıyla da bakım gerektirmezler. Hem pozitif hem de negatif yıldırım deşarjına karşı korunmalıdır. Montajsız veya montajlı test edebilme imkanı vardır. Fransız Atom Enerjisi Kurumu tarafından tasarımı gerçekleştirilmiş ve bu kurumdan patentlidir. 25 yıl çalışırlık ve paslanmazlık garantisinin yanında en önemli özelliği, yağmur ve elektrik deşarjından hiç etki görmemesi ve dolayısıyla bozulmamasıdır

2. Elektrostatik E.S.E. Aktif Paratonerler:
 
   Elektrostatik Aktif Paratonerler değişik tip ve çeşitlerde olabilirler. Değişik test raporları, standartlara (ISO ve kendi ülkelerinin standartları) ve 25 yıl gibi bir garantiye sahiptirler. Yıldırıma karşı etkili bir koruma alanı oluştururlar. Bu tip aktif paratonerler farklı yapılış tekniklerine sahip olmakla birlikte etkin bir koruma alanına sahiptirler.

Tesla St Aktif Paratoner :
                                                                            
   Yakalama ucu, bronz alaşımdan mamül, sivriltilmiş, iyon jeneratörü bölümü ile ark noktası arasında emniyetli bir açıklık oluşturacak şekilde üretilmiştir. Atmosferik korozyona karşı dayanıklı olan paslanmaz bu malzeme ayrıca yakalama başlığının estetiği açısından kromla kaplanmıştır.
Tesla St Aktif Paratoneri Nasıl Çalışır ? ; İyon jeneratörü küre şeklinde metal bir koruyucu ve bunun içindeki donanımla oluşturulmuştur. Yine kromla kaplanmış bu bölümde küre koruyucunun etrafında, yıldırımlı havalarda atmosferik alanla etkileşerek başlığın içindeki donanım ile yakalama çubuğu etrafında çok yüksek bir iyonlaştırma akımı meydana getiren bir disk bulunmaktadır. Küre şeklindeki koruyucu içerisinde bulunan bu devreler yıldırımın darbe etkisine karşı çok güvenli olarak korunmuş, ayrıca su geçirmezlik sağlanmıştır. Başlığın küre şeklindeki yapısı en büyük yıldırım akımının bile rahatlıkla, topraklama iletken bağlantı noktasına taşınmasına hizmet eder. İiyon jeneratörü olarak çalışan küre şeklindeki yapının ekli olduğu iniş iletkeni, bağlantı parçası ve direk bağlantı kıs

Forend Petex Marka Paratoner :
  Kimyasal deformasyona uğramayacak şekilde anti pas özelliğe sahip malzemeden yapılmıştır. Paratoner ünitesi hem pozitif yıldırım durumlarında hem de negatif yıldırım durumlarında görevini yerine getirmektedir. Forend Petex Elektrostatik Alan Etkili Paratonerler sınıfının bir üyesidir. Aktif ve pasif iyonizasyon elektrodlarına sahiptir. Pasif elektrodları sayesinde, yerli paratonerin bulunduğu nokta ile toprak arasındaki potansiyel farkını hissederek havada iyonizasyonun en garantili şekilde oluşmasını sağlamaktadır. Bu iyonizasyon yayımına iç iyon jeneratör sisteminin de katılması ile iyon verimi en üst düzeye çıkmaktadır.
 
FOREND Eu yerli aktif paratoner :
   Elektrostatik alan etkili bir paratonerdir ve kimyasal korozyona uğramayacak şekilde paslanmaz malzemeden yapılmıştır. Paratoner başlığı hem pozitif yıldırım durumlarında hem de negatif yıldırım durumlarında görevini yerine getirmektedir.
FOREND Eu aktif paratoner sistemleri, çift etkili Aktif ve Pasif iyonizasyon elektrodlarına sahiptir.Pasif elektrodları sayesinde, paratonerin bulunduğu nokta ile toprak arasındaki potansiyel farkını hissederek havada iyonizasyonun en garantili şekilde oluşmasını sağlamaktadır. Bu iyonizasyon yayımına iç iyon jeneratör sisteminin de katılması ile iyon verimi en üst düzeye çıkmaktadır. Aktif iyonizasyon ve yönlendirme elektrodlarının sahip olduğu Aeorodinamik yapı sayesinde venturi sistemi ile iyonizasyonu kontrol etmektedir.

Saint - Elmo Aktif 2D:
  Franklin France paratoneri 2 devre ile donatılmıştır. Bunlardan birinci devre, içerisinde piezoelektrik hücrelerinin bulunduğu bölümdür. Mekanik bir devre sayesinde rüzgar ile titreşen bu bölüm, Piezoelektrik kristallerin dönüştürdüğü elektrik enerjisini depolar. elektrostatik enerjiyi saklar. Yani havadaki elektrik alanın ani olarak artması ile başlık havadaki yüke zıt yükle yüklenir ve yakalama devresi olarak çalışır. Ayrıca havadaki elektrik deşarjının akım yoğunluğu bu bölüm tarafından hissedilerek elektrik deşarjının, güç devresine ihtiyaç duyulmadan gerçekleşmesini sağlar. Bu bölüm elektriksel olarak topraktan yalıtılmıştır. Bu Sain Elmo 2D Aktif Paratonerin ΔL= 15, ΔL=30, ΔL=60 mt’lik tipleri mevcuttur.Franklin France Marka Saint Elmo Paratonerlerin koruma seviyelerine göre değişen koruma yarıçapları tablo da verilmiştir
2.Devre ise yüklü bulut tarafından oluşturulan elektrostatik enerjiyi saklar. Yani havadaki elektrik alanın ani olarak artması ile başlık havadaki yüke zıt yükle yüklenir ve yakalama devresi olarak çalışır. Ayrıca havadaki elektrik deşarjının akım yoğunluğu bu bölüm tarafından hissedilerek elektrik deşarjının, güç devresine ihtiyaç duyulmadan  erçekleşmesini sağlar. Bu bölüm elektriksel olarak topraktan yalıtılmıştır. Bu Sain Elmo 2D Aktif Paratonerin ΔL= 15, ΔL=30, ΔL=60 mt’lik tipleri mevcuttur.Franklin France Marka Saint Elmo Paratonerlerin koruma seviyelerine göre değişen koruma yarıçapları tablo da verilmiştir.

Keşif Hizmetleri
Yıldırımdan Korunma ve Topraklama Sistemleri konusunda en büyük tesislerden en küçük işletmelere kadar keşif hizmetlerini ücretsiz olarak vermektedir. Ücretsiz keşif hizmetimizden yararlanmak ve ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayacak çözümlere ulaşmak için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.
Bakım Hizmetleri
Radyoaktif Paratonerler, Aktif Paratonerler, Faraday Kafesi gibi Yıldırımdan Korunma Sistemlerinizi ve Topraklama Sistemlerinizi ilgili şartname ve yönetmeliklere(*) göre belirli zaman peridolarında kontrolünü yapılarak raporlamaktadır.
Satışını yaptığımız bazı ürünler ;
Aktif Paratonerler • Yakalama Uçları  • Ani Aşırı Gerilim Koruma Ürünleri  • Topraklama Malzmeleri • Bakır, Galvani, Alimünyum İletken Ve Kroşeler • Termokaynak Ürünleri  • Toprak Direnç Düşürücü KimyasallarıÖlçü Aletleri • Uçak İkaz Sistemleri
 
Proje Hizmetleri;
Konularında deneyimli, özenli ve dinamik mühendis ekibimizle tesisinizin ihtiyaçlarına yönelik ilgili standartlara uygun Yıldırımdan Korunma ve Topraklama Sistemlerinin tasarım ve projeleriyle hizmetinizdeyiz.
Uygulama Hizmetleri ;
Müşterilerimizin uygulamasının yapılmasını istediği Yıldırımdan Korunma ve Topraklama projeleri firma içi özel eğitime tabi tutulmuş uzman personelimiz tarafından yapılmaktadır.
 
Uygulamasını yaptığımız işler;
•Paratoner Tesisatları •Radyoaktif Paratoner Demontajı •Faraday Kafesi, •Yakalama Uçu Tesisatı •Ani Aşırı Gerilim Koruma Ürünleri Montajı •Topraklama Sistemi Tesisatları
 


 

Ana Sayfa|Hizmetlerimiz|Referanslarımız|Montaj|İletişim